Kanelivohvelit

Kanelivohvelit

Kanelivohvelit ovat meillä sunnuntaiaamun herkku, mutta niitä voi syödä ihan milloin vain. Minun versiossa on kanelin lisäksi sitruunamehua ja vaniljasokeria.

Kanelivohvelit maistuu ihan sellaisenaan tai esimerkiksi kermavaahdon ja omenahilloin kanssa.

Ainekset

  • 3 dl maitoa
  • 1 dl soodavettä (hiilihapotettua suolatonta vettä)
  • 2 kananmunaa
  • 2 ½ dl vehnäjauhoja
  • 3 rkl sokeria
  • 1 tl vaniljasokeria
  • 1 ½ tl kanelia
  • 2 tl sitruunamehua
  • ¼ tl leivinjauhetta
  • ripaus suolaa
  • 2 rkl ruokaöljyä

Ohje

Sekoita astiassa vehnäjauhot, suola, sokeri, vaniljasokeri, kaneli ja leivinjauhe. Vatkaa eri astiassa kananmunat ja lisää maito, vatkaa vielä hetki. Lisää joukkoon kuiva-aineet, sitruunamehu ja ruokaöljy, sekoita kunnolla. Anna vetäytyä 10 minuuttia ja lisää soodavesi juuri ennen paistamista, sekoita.

Paista vohvelit vohveliraudalla niin että ovat aika tummat (aika vaihtelee tosi paljon vohveliraudan tehon mukaan).

Voit tarjoillessa ripotella vielä päälle sokeria ja kanelia.

Kommentoi:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tervetuloa Mukana Maku blogiin, täältä löytyy paljon reseptiikkaa, mutta myös kirjoituksia matkailusta, juomista ja ravintoloista.

Näissä yli 400 reseptissäni tuon kotimaiseen keittiöön vaikutteita eri maiden keittiöistä, mutta valmistan myös tuttuja ruokia sekä perinteisesti että välillä hiukan eri tavalla.