Olut Burger

Perjantai on minulla usein ”leipäpäivä” ja silloin syön usein aterian, jossa on leipää ja juonpa satunaisesti sen kanssa kokonaisen oluen. Nyt join kyllä sen oluen, mutta sen lisäksi lorautin olutta myös hampurilaispihviin. Kaikessa yksinkertaisuudessa sekoitin hyvään kiinteeseen naudanjauhelihaan sen verran Stout-olutta, että taikina pysyi koossa, maustoin mustapippurilla ja merisuolalla ja grillasin niin, että oli sisältä vielä punainen.

Sämpylänä käytin yhtä suosikkiani, Riemujyvä-sämpylää, pohjalle suolakurkkua, kevyesti kuullotettua makeata sipulia, sen päälle kevyesti suolattu ja grillattu viipale pihvitomaattia, lollo rosso salaattia, BBQ hampurilaiskastiketta ja sitten pihvi, pihvin päälle vielä Kippari-pippurijuustoa. Ohessa nautin Ruis Nacho Seesami&Merisuola -lastuja.

5 thoughts on “Olut Burger

  1. Peggy

    Kuulostaa, näyttää ja varmasti maistui hyvältä! Olutta en olekkaan ennen kokeillut, käytitkö munaa ollenkaan vai pelkästään olutta sitomaan pihvin.

  2. Mukana Maku

    Kiitos, en käyttänyt kananmunaa enkä korppujauhoja, vaatii kyllä että jauhelihassa ei ole paljon nestettä, joten jos tuntuu että ei pysy koossa niin kanamuna sitoo. Korppujauhoja yritän välttää viimeiseen asti sillä laimentaa makua, jos on jollain pakko situa lisää nii käytän tummaa roijarouhetta

Kommentoi:

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.