Punaiset Pestolihapullat

Kun kysyin mitä päivän lounasvieras haluaa syödä vastaus oli ”ihan mitä vaan mutta älä tee mitään terveysruokaa ”.  Aikaisemmasta tiesin että vieras on lihapullien suuri ystävä joten sai lounaaksi lihapullia mutta myös tällä kertaa niissä oli pieni tuunaus ja kastikkeeksi tein nopean helpon tomaattikastikkeen. Tähän ohjeeseen voi käyttää myös vihreätä tai Arabbiata Pestoa.

Ohjeet

Lihapullat

  • 400g jauhelihaa
  • 150g punaista pestoa
  • 1 kananmuna
  • 1 dl korppujauhoja
  • 50g tomaattipyreetä
  • 2 tl balsamic etikkaa
  • 1 tl suolaa
  • oliiviöljyä paistamiseen

Kastike

  • 400g tomaattimurskaa
  • 50g tomaattipyreetä
  • 1 sipuli
  • 2 tl valkosipulimurskaa
  • 1 tl suolaa
  • 1 tl sokeria
  • 1 tl sitruunamehua
  • 1 rkl basilikaa
  • ½ tl mustapippuria

Sekoita kananmuna ja korppujauho jauhelihaan ja anna seistä hetken. Sekoita joukkoon pesto, tomaattipyree, balsamic etikka ja suola. Sekoita kunnes tasainen massa, pyöritä taikinasta n. 28 lihapullaa ja paista niitä pannulla kunnes ovat kiinteitä ja niissä on kaunis pinta. Lihapullista irtoaa paljon rasvaa, säilytä siitä osa kastikkeeseen.

Valmista kastike: pilko sipuli ja paista sitä pannalla valkosipulin kanssa kunnes seoksessa on väriä, lisää basilika, pyöräytä seosta lastalla pari kertaa, lisää tomaattimurska, tomaattipyree, suola, sokeri, sitruunamehu ja mustapippuri.

Tarjoille perunamuusin, riisin tai pastan kanssa

2 thoughts on “Punaiset Pestolihapullat

  1. SuSSu-70

    Namnam..sulla on aina niin ihania ns. comfort food- ruokia.. ihana tapa yllättää ystävä hieman tuunatulla herkulla =)

Kommentoi:

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.