Nämä välimerihenkiset lihapullat syntyivät lihapullahaasteesta jonka kolme Kirkkonummelaista ruokablogia, Paleokeittiö, Beach house kitchen ja Mukana Maku heittivät toisilleen.
Tämän positiivisen haasteen ajatuksen oli että jokainen luo lihapulla-aterian joka kuvastaa hyvin kyseistä blogia. Näin lukijamme saavat ”kolme ohjetta keralla”, me oppimme ja inspiroidumme toistemme ohjeista ja ei vähäisempänä saimme kokea yhdessä tekemisen iloa 🙂
Kollegojen ohjeet löytyvät tästä:
Beach house kitchen: Aasialaisia kanapullia maapähkinäkastikkeessa ja alkupaloina!
Paleokeittiö: Pekonipullat ja aurinkoinen sose
Ohje
Lihapullat
- 400g Naudan jauhelihaa
- 1 kananmuna
- 3 valkosipulin kynttä
- ½ dl korppujauhoja
- 1 rkl lihafondia
- 1 rkl Worcesterkastiketta
- 1 tl suolaa
- ½ tl sokeria
- ½ tl sinappijauhetta (emulgoi ainekset)
- 1 rkl provencen mausteseosta
- ripaus mustapippuria
- kasvisöljyä
Murskaa valkosipuli. Laita jauheliha, kananmuna ja korppujauho kulhoon, sekoita tasaiseksi. Lisää valkosipuli, lihafondi, Worcesterkastike, suola, sokeri, sinappijauhe provencen mausteseos ja ripaus mustapippuria, sekoita kunnes on tasainen massa, anna seistä n. 15 min.
Pyöritä öljytyillä käsillä n.20-25 lihapullaa (öljyisillä käsillä pyörittämällä lihapullista tulee sileäpintaisia). Paista lihapullia 200 asteisessa uunissa 10min. Laita lihapullat odottamaan kastikkeen valmistumista.
Kastike
- 2 sipulia
- 2 valkosipulin kynttä
- 1 rkl provencen mausteseosta
- 2 tl persiljaa
- 2 rkl tomaattipyreetä
- 3 ½ dl punaviiniä
- 2 ½ dl paseerattua tomaattia
- 1 tl suolaa
- 1 tl Balsamico etikkkaa
- 1 tl sitruunamehua
- 1 rkl kastikemaizenaa
- ripaus mustapippuria
- 2-3 dl vettä
- oliiviöljyä
Pilko sipuli ja murskaa valkosipuli, Laitaa wokiin tai isoon paistinpannun niin paljon oliiviöljyä että pohja peittyy, paista sipulia ja valkosipulia niin pitkään että sipulista tulee läpikuultavaa. Lisää joukkoon uunista otetut lihapullat ja jatka paistamista kunnes lihapullat ovat saaneet hiukan väriä. Lisää persilja, provencen mausteseos ja tomaattipyree ja kääntele hetki, kaada joukkoon punaviini ja paseerattu tomaatti. Kun seos alkaa kiehumaan lisää joukkoon fondi, suola, Balasmico, sitruunamehu, mustapippuri ja kastikemaizena.
Anna seoksen hautua miedolla lämmöllä vähintään 20 min (mieluummin pidempään), lisää vettä kiehumisen aikana niin että seos on sopivan paksua.
Tarjoille pastan, perunan tai riisin kera.