Kalkkuna jauhelihapihvit

Kalkkuna jauhelihapihvit

Käytän usein kalkkunan jauhelihaa, se on kevyttä ja sen koostumus on lähellä nautaa/porsasta joten pihvien, pyöryköiden ja murekkeiden koostumus on parempi kuin broilerin jauhelihalla tehdyissä. Kalkkuna on maultaan aika mieto joten se vaati enemmän maustamista.

Nämä ovat hyvin perinteiset jauhelihapihvit joissa käytetään korppujauhoja jatkeena, joka myös tekee niistä hyvin pehmeät. Mausteita on kuitenkin käytetty huomattavasti enemmän.

Ainekset

  • 400g kalkkunan jauhelihaa
  • 1 dl vettä
  • 2 tl kanafondia
  • 1 kananmuna
  • ½ dl korppujauhoja
  • 1 pieni sipuli (70-90g)
  • 1 rkl vähäsuolaista soijakastiketta
  • ½ tl suolaa
  • ½ tl mustapippuria
  • ¼ tl maustepippuria
  • ½ tl paprikajauhetta

Ohje

Laita astiaan vesi ja sekoita siihen kanafondi, lisää korppujauho, sekoita ja anna turvota 10 min. Pilkkoa sipuli ja lisää se seokseen, sekoita. Lisää kanamuna, kalkkunan jauheliha, soijakastike, suola, mustapippuri, maustepippuri ja paprikajauhetta, sekoita kunnolla. Anna seistä noin 15 minuuttia.

Muotoile taikinasta pihvejä ja laita ne leivinpaperilla peitetylle uunipellille, paista pihvejä 200 asteisessa uunissa 20-25 minuuttia.

Jos haluat voit vielä paistaa kypsiä pihvejä hetken paistinapannulla saadaksesi niihin kauniimman paistopinnan.

Tarjoile esimerkiksi ruskeakastikkeen ja perunamuusin kera.

 


Seuraa Mukana Maku ruokablogia:

FacebookInstagramTwitterPinterest

Kommentoi:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tervetuloa Mukana Maku blogiin, täältä löytyy paljon reseptiikkaa, mutta myös kirjoituksia matkailusta, juomista ja ravintoloista.

Näissä yli 400 reseptissäni tuon kotimaiseen keittiöön vaikutteita eri maiden keittiöistä, mutta valmistan myös tuttuja ruokia sekä perinteisesti että välillä hiukan eri tavalla.